Verím svojej sile.Slúžim tým,že vládnem a vládnem tým, že slúžim.

bohyne

22. ledna 2007 v 18:48 | franchesca |  egyptske bohyne

Eset

EsetStejně jako Hathor byla i Eset bohyní matkou specifikovanou jako matka Hora, tedy i krále. Představa Esety kojící Hora připomíná křesťanské ikony. Eset byla znázorňována s hlavou zdobenou trůnem nebo slunečním kotoučem rámovanými krávími rohy. Někdy byla považována za zosobnění trůnu: hieroglyfický znak pro její jméno vypadá jako trůn, její klín znázorňoval trůn Egypta. Často byla také zobrazována s velkými ochrannými křídly. Byla součástí Enneády v Heliopoli a jako choť Usira a matka Hora se objevuje v triádě uctívané v Abydu. Její nejznámější kultovní centrum leželo na ostrově Filé, na jižní hranici Egypta, v blízkosti Asuánu. Eset byla úzce spojena s kouzelnictvím a magií. V mýtech se často mluví o její schopnosti léčit a přeměňovat se do jakékoli podoby, kterou právě potřebuje. Tato bohyně měla 2 důležité úlohy- byla "Velkou bílou prasnicí z Heliopole" a "Eset- krávou", která způsobila zrození svatého býka Apise z Memfidy. Její uctívání se rozšířilo za hranice Egypta do Sýrie, Palestiny, Řecka i po celém Římském impériu a byla uctívána až do příchodu křesťanství.

Hathor

Hathor
Hathor, bohyně matka, byla spojována s láskou, plodností, sexualitou, hudbou, tancem a alkoholem. Někdy byla znázorňována jako kráva nebo žena s kravskými rohy rámujícími sluneční kotouč nebo sokolem sedícím na náhrdelníku. Byla také bohyní oblohy- byla považována za obrovskou krávu rozkročenou nad nebesy, jejíž nohy vyznačují čtyři základní body
V různých podobách byla ctěna jako "Paní západu", "Paní západního pohoří", "Paní města Byblu", "Paní tyrkysu" a "Paní fajánsu". 'Západ' nebo 'Západní pohoří' odpovídá západu slunce a v analogii také říši mrtvých. Byblos bylo přístavní město na libanonském pobřeží, které mělo velký význam pro egyptský obchod.
Stejně jako Eset byla i Hathor považována za matku sokolího boha Hora a také za matku krále. Její jméno znamená "Horův dům". Je zajímavé, že nápisy v Horově chrámu v Edfu se zmiňují o svatbě Hathor s Horem. Hathor v podobě krávy bývá občas znázorněna při kojení krále, kterému se takový způsob výživy velmi líbí. Příkladem je nádherná socha faraona 18. dynastie Amenhotepa II. nalezená v Dér el- Bahrí a vystavená v muzeu v Káhiře. Hathor byla někdy stotožňována s "Okem Rea", při jiných příležitostech se objevovala také jako dcera slunečního boha. Jejím hlavním kultovním centrem byla od doby Staré říše Dendera. Zdá se, že slavnosti pořádané na její počest byly poněkud zhýralé. Znakem jejího kultu bylo sistrum (chřestítko), kterým se při rituálech potřásalo.
Nut
Nut
Bohyně Nut byla zosobněním oblohy. Podle Mýtu o stvoření z Heliopole byla jedním z dětí Šua a Tefnuty a sestrou- manželkou Geba, boha země. Noční temnota byla vysvětlována tím, že Nut večer spolkala slunce a porodila ho za úsvitu, takže slunce trávilo noční hodiny putováním po jejím těle. Tato představa byla často zobrazována na stropech hrobek a na spodních stranách vík sarkofágů. Egypťané věřili, že Nut je božským zosobněním rakve a pohřební komory. Protože se z ní každý den rodilo slunce, mohli být také mrtví znovuzrozeni z rakve do posmrtného života.
Nut byla obvykle znázorňována jako žena ohnutá nad zemí, ale mohla být zobrazována také jako kráva. Věřilo se, že "Božská kráva" nosí každé ráno na svých zádech boha slunce Re.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Erica Erica | Web | 20. července 2017 v 3:46 | Reagovat

Ako sa dostať bezplatný iPhone7? Veľmi jednoduché! Podrobnosti WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama